بلاگ

تفاوت سرور ابری با سرور مجازی و سرور اختصاصی چیست؟

تفاوت سرور ابری با سرور مجازی و سرور اختصاصی چیست؟

تفاوت سرور ابری با سرور مجازی و سرور اختصاصی دقیقا در چیست؟ کدام نوع سرور بهتر است؟ چرا به برخی سرورها می گوییم ابری؟ کاربرد سرور ابری چیست؟ همه این ها از جمله سوالاتی است که در ذهن بسیاری از افرادی که کسب و کار اینترنتی را شروع کرده اند اما هنوز اطلاعات کافی از انواع سرور و نوع کارکرد آنها ندارد پپیش می آید.

تفاوت بین سرور ابری و مجازی و اختصاصی؟
این روزها انواع سرورها را با نام های مختلف میبینیم که در صنعت هاستینگ ارائه می شوند اصولا براساس ویژگی های یک سرور، نام هایی برای آن ها اختصاص داده می شود اما نکته اینجاست که همگی ذاتا یک سرور اختصاصی پر قدرت با منابع بالا یا حداقل بر پایه یک سرور فیزیکی هستند که حالا با انواع نرم افزار ها و معماری ها، به مدل های مختلفی تبدیل می شوند. از نظر تشابه این سه سرور یعنی سرور مجازی، اختصاصی و ابری ویژگی های بسیار زیادی دارند که بین آنها مشترک است که گاهی برخی ویژگی در یکی بولد و در دیگری کمرنگ تر است حالا ما در این قسمت تفاوت ها و دلیل انتخاب هرکدام را با توجه به نوع کاربری بررسی می کنیم.


تفاوت در معماری: در سرویس های ابری چند سرور در کنار هم قرار گرفته و از قدرت حاصله و تمام منابع رم و پردازنده این سرورها بهره گرفته می شود اما در طراحی غیر ابری همه چیز (قدرت و منابع پردازشی) تنها به یک سرور فیزیکی محدود است.


تفاوت در منابع پردازشی: در سرورهای ابری، منابع تجمیع شده اند به این صورت که با معماری خاص، منابع چندین رک و چندین سرور را تجمیع و به صورت یک ابر یکپارچه ارائه می کنند. (در میزبان فا از طراحی کلاسترینگ بهره گرفته می شود) در سرورهای اختصاصی و مجازی غیر ابری، از قدرت یک تک سرور بهره گرفته می شود.


قدرت و پایداری: با توجه به تجمیع منابع در نوع ابری، قدرت و پایداری و همچنین آپتایم سرور نسبت به نوع غیر ابری بسیار بالاتر است.
در سرورهای ابری منابع بسیار بالایی در اختیار کاربران قرار دارد و چنانچه منابع یک سرور مشغول شود، منابع سایر سرورها در دسترس است و کاربران با مشکلات کندی و کمبود منابع پردازشی مواجه نخواهند شد حال انکه در سرویس غیر ابری در صورت مشغول بودن منابع، سایت ها دچار اختلال خواهند شد.


تعویض قطعات: به دلیل تجمیع چندین سرور در سرویس ابری، چنانچه برخی قطعات سخت افزاری دچار قطعی یا سوختگی شوند امکان تعویض آن ها بدون چالش و بسیار راحت است چرا که سایر سخت افزارهای سرویس ابری در دسترس اند و کمبود این قطعه را پوشش می دهند تا سریعا تعویض شود.
و…

معماری کلود سرور (سرور ابری) چگونه است؟
به صورت کلی یک تعداد سرور فیزیکی و اختصاصی به صورت کلاستر به یکدگیر متصل می شوند و در این حالت قدرت CPU، رم و حافظه ی آنها با یکدیگر ادغام می شود و تبدیل به یک سیستم ابری یکپارچه قدرتمند با منابع پردازشی بسیار بالا می شوند. پس ما حالا شبکه ای از کامپیوت ها و استوریج ها را داریم. کامپیوت ها شامل سرورهایی هستند که منابع رم و CPU را تامین می کنند و اما استوریج ها نیز سرورهایی هستند که با اتصال به یکدیگیر فضای یکپارچه ذخیره سازی را تشکیل می دهند، چنانچه در شبکه ابری به هر دلیلی اعم از اختلال یا خرابی قطعات و… سروری از دسترس خارج شود، سرویس ابری به عملکرد خود بدون مشکل ادامه می دهد و سایت های روی سرویس ابری دچار اختلال نمی شوند. در معماری سنتی و روش های غیر ابری، همه چیز به یک تک سرور وابسته است و در صورت خرابی و قطع شدن سرور، سایت های روی آن از دسترس خارج می شوند.

معماری سرور مجازی و اختصاصی با سرور ابری چه فرقی دارد؟
در ابتدای این راهنما با نحوه کارکرد و طراحی سیستم های کلود آشنا شدید همانطور که گفتیم سرویس کلاد متشکل از چند ده سرور است که بر اساس طراحی کلاسترینگ به یکدیگر متصل شده و کل منابع سرورها با هم تجمیع می شوند. اما در حالت عادی در معماری سنتی، فرقی نمیکند که از سرور اختصاصی استفاده می کنید یا یک سرور مجازی امن و پر سرعت دارید، هر دو بر پایه یک تک سرور فیزیکی بنا نهاده می شوند (البته در سرویس های میزبان فا ما از قدرت یک تک سرور استفاده نمی کنیم چرا که سرورهای اختصاصی و مجازی میزبان فا از نوع کلود هستند) در سرور اختصاصی با وجود نرم افزار مجازی سازی، vps هایی ایجاد و منابع مشخصی از CPU، رم و حافظه به کاربران تخصیص داده می شود اما در سرور اختصاصی، منابع همان تک سرور در اختیار یک کاربر است. این دو نوع سرور هر دو مناسب برای سایت های پر بازدید هستند و منابع بالایی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

ویژگی های سرور ابری نسبت به سرور اختصاصی غیر ابری
Cloud server با توجه به تعریف کلی که دارد بسیار گسترده و کاربردی است و حتماً ویژگی هایی که دارد می تواند در سطوح بالا انتظارات کاربران را برآورده کند حالا در این قسمت به توضیح این ویژگی ها پرداخته ایم:
-یکی از اصلی ترین ویژگی های سرور های ابری منابع سخت افزاری آنها است که باتوجه به تجمع تعداد بالای سرور اختصاصی که در آنها وجود دارد می توان منابع نامحدودی را در اختیار کاربران قرار داد.
-مقیاس پذیری بالایی دارد به این معنا که هر کاربر قدرت افزایش منابع و زیر ساخت های خود را در هر زمانی که بخواهد دارد و این می تواند به شما در زمان پیشرفت کسب و کارتان کمک کند.
-دسترسی مطلوبی دارد به این صورت که در صورت از کار افتادن یک سرور و خطا در یکی از سیستم ها برای کاربران و اطلاعاتشان هیچ مشکلی به وجود نمی آید و آنها قادر به استفاده از منابع دیگری در سرور هستند.
-در این نوع سرور ها امنیت فوق العاده ای برقرار است به اینگونه که اگر در یکی از سرور ها برای یکی از سایت ها به دلیل هک شدن و یا ویروسی شدن مشکلی بوجود بیاید، سرور های ابری به صوت مجزا داده های شما را نگه داری می کنند به گونه ای که برای شما اصلاً مشکلی بوجود نیاید.
-امکان استفاده از سیستم عامل های مختلف برای کاربران مختلف وجود دارد.
-فضای ذخیره سازی بسیار نا محدود است.
-چنانچه سخت افزاری دچار مشکل شود، به راحتی می تواند آن را تعویض کرد بدون اینکه سایت ها با مشکلی مواجه شوند.
و…

موارد استفاده از سرور ابری
سرور ابری همانند دو سرور VPS و اختصاصی در موارد مشابه کاربرد دارد، یعنی هر کجا که نیاز به منابع نامحدود و امکان ارتقاء منابع در هر لحظه وجود داشت و ما با سایتی با حجم عظیمی از اطلاعات و به اصطلاح Big data مواجه شدیم باید سرورهای ابری را برای میزبانی انتخاب کنیم. چرا که در این نوع از سرورها که برای سایت های پر بازدید بسیار مناسب هستند کاربر دیگر نگرانی برای آپتایم وبسایت و سئو و پیشرفت کاری خود ندارد.

 

درباره ترنج

درباره پروژه طراحی خود با ما مشورت کنید.
ما آماده ارائه راه حل های دیجیتال خلاقانه و کارآمد برای کسب و کار آنلاین شما هستیم. تعهد ، خلاقیت و کارآمیخته با شور و شوق حاصلی جز یک اثر ماندگار برای شما و ما ندارد.

اشتراک ایمیل

لطفا ایمیل خود را به درستی وارد کنید